Kontakt



Društvo neurologa Srbije
Dr Subotića starijeg 6,
Poštanski pregradak 12,
11129 Beograd 102, Srbija

www.drustvoneurologasrbije.org

www.neurovesti.org


Tel: +381-11-3064200
Faks: +381-11-2684577



O ŠKOLI

AKTUELNA ŠKOLA

DNS




Već od osnivanja Društva mladih neurologa jedan od prvih postavljenih ciljeva bio je redovno održavanje škola za mlade neurologe, sa temama koje bi odražavale interes članova, ali i aktuelne tokove neurologije.

O školi možete pročitati u nastavku...







DNS

ŠKOLA - NEUROMIŠIĆNE BOLESTI U KLINIČKOJ PRAKSI
IZAZOVI U DIJAGNOSTICI I LEČENJU
Palić, 2016.

Neuromišićne bolesti su veoma široko polje nerologije koje je praktično nemoguće prikazati u celini ni na mnogo većim naučnim skupovima, ali smo upravo zbog toga odlučili, da kao što i sam naziv škole ističe, prikažemo najčeše, i samim tim najvažnije kliničke entitete sa kojima se srećemo u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Želeli bismo da slušaocima približimo dileme koje imamo u dijagnostici i lečenju ovih oboljenja i da im ponudimo rešenja za neke od njih. Svima je poznato da je ovo oblast neurologije koja je u poslednjoj deceniji doživela pravu ekspanziju novih otkrića, kako u pogledu novih imunoloških i genetskih testova koji nam služe u potvrdi dijagnoza bolesti, preko novih elektrofizioloških metoda i utvrđenih dijagnostičkih kriterijuma za pojedine entitete, tako i u uvođenju novih lekova u okviru imunološke, genske i palijativne terapije koja je do skoro bila imaginacija, a sada postaje realnost ili čak svakodnevna klinička rutina. Odabrali smo da prikažemo klasične oblike amiotrofične lateralne skleroze, sa prikazima tipičnih slučajeva, diferencijalnu dijagnozu ove bolesti sa prikazima nekih dijagnostičkih zamki, i njeno lečenje. Takođe smo želeli da slušaocima prikažemo varijante kliničke ekspresije stečene autoimune mijastenije gravis sa prikazima tipičnih pacijenata i najčešće dijagnostičke greške sa kojima se srećeno u kliničkom radu, uz prikaze ovakvih pacijenata, kao i da prikažemo osnovne terapijske smernice u lečenju ove bolesti. Takođe je planirano da prikažemo i kliničke karakteristike najčešćih mišićnih distrofija odraslih, mitonične distrofije tip 1 i 2, kao i najčešćih udno pojasnih mišićnh distrofija, uz prikaze tipičnih slučajeva, a takođe i najčešće i neke manje česte neuropatije sa osvrtom na vodiče u njihovoj dijagnostici i terapiji, sa prikazima tipičnih pacijenata. Škola je zamišljena tako da se posle svakog teoretskog predavanja o određenom entitetu prikažu tipični slučajevi bolesti, a kasnije i oni manje tipični, koji nam u radu često predstaljaju značajan problem. Na kraju škole je zamišljeno da se prikaže veći broj ovakvih pacijenata i da se kroz zajedničku diskusiju dođe do prave dijagnoze.

DNS

ŠKOLA - DIJAGNOSTIČKI IZAZOVI
U MULTIPLOJ SKLEROZI,
Palić, 2015.

Polaznici ove škole će imati prilike da se upoznaju sa najsavremenijim kriterijumima za postavljanje dijagnoze multiple skleroze (MS). U prvom delu škole, posebna pažnja će biti posvećena širokom spektru različitih kliničkih ispoljavanja ove bolesti i nalaza na magnetnoj rezonanci (MR), koji nastaju kao posledica zahvaćenosti svih struktura centralnog nervnog sistema (CNS) u ovoj bolesti. Detaljno će potom biti razmotreno mesto kliničkih nalaza i MR u savremenim dijagnostičkim kriterijumima MS. Drugi deo škole će se baviti razmatranjem alternativnih dijagnoza koje je neophodno isključiti pre postavljanje dijagnoze MS. Posebno će biti analizirane druge demijelinizacione bolesti kao što je na primer Neuromyelitis optica i one izazvane nutritivnim deficijencijama i hereditarnim poremećajima, zatim sistemski vaskulitisi koji zahvataju CNS, cerebrovaskularne bolesti mladih, infektivna oboljenja, i drugo. Konačno, biće prodiskutovani savremeni aspekti terapijskog algoritma MS kroz pojedinačne slučajeve. Aktivnosti će obuhvatiti predavanja lekara eksperata u oblasti demijelinizacionih bolesti CNS i diferencijalno dijagnostičkih poremećaja, zatim video sesije prikaza slučajeva, kao i interaktivan deo programa u kome bi polaznici škole sami diskutovali fenomenologiju, diferencijalnu dijagnozu, dijagnostičke i terapijske postupke obolelih od različitih tipova demijelinizacionih bolesti CNS.

DNS

ŠKOLA EPILEPSIJA - LEČENJE EPILEPSIJE VOĐENO ETIOLOGIJOM, Palić, 2014.

Ovo je treća škola u nizu specijalizovanih kurseva iz populaciono najčešćih bolesti nervnog sistema. Iako škola po svojoj prirodi ima krutu formu, potrudićemo se da je učinimo zanimljivijom i da učitelji budu manje strogi predavači a više učeni savetnici koji usmeravaju tok priče koju će mladi lekari prikazima konkretnih pacijenata da osvetle i daju joj pečat životnog iskustva. Naziv kursa je “Lečenje epilepsije vođeno etiologijom”, i kako sam naslov govori, predavači raznih specijalnosti će iz svoje vizure osvetliti odnos patološke osnove i radiološke prezentacije najvažnijih uzroka epilepsije u različitim delovima mozga, genetske osnove epilepsije, uticaj uzroka na evoluciju kliničke slike, kognitivne, psihološke i socijalne kapacitete jedinke. Razume se, kurs će obuhvatiti i dve konvencionalne celine. Prvu, u uvodu, gde će se opisati epidemiološke karakteristike, uticaj na povećanje mortaliteta i principi klasifikacije uzroka epilepsije. Drugu, na kraju, u kojoj će biti reči o odnosu prepoznavanja etiologije i uspeha lečenja epilepsije, sa analizom onih, ne retkih, slučajeva kod kojih operacijom epileptogene zone epilepsija može za uvek da se izleči.

DNS

ŠKOLA CEREBROVASKULARNIH BOLESTI, Palić, 2013.

Realnost je da će se svaki lekar u rutinskom radu susreti sa ovim oboljenjima, koja ostavljaju ozbiljan trag na svakodnevni život pogođenih osoba. Cilj Škole cerebrovaskularnih bolesti za mlade neurologe je da se kroz seriju dinamičnih predavanja, prikaza slučajeva i produktivnu diskusiju, obrade najznačajnije teme iz oblasti moždanog udara, na prvom mestu njegovi uzroci, najčešća stanja koja se u svakodnevnoj praksi nameću kao imitatori moždanog udara, razlozi ponavljanja moždanog udara a nadasve načini lečenja i prevencije. Škola predstavlja zaista jedinstvenu priliku da se kroz intenzivan dvodnevni rad čuju svi savremeni postulati dijagnostike i lečenja cerebrovaskularnih bolesti. Posebnu draž kursu daje serija dobro dokumentovanih prikaza slučajeva, sa ciljem da se osvetle neki bitni oblici moždanog udara uz diskusiju svih učesnika. Kao zanimljiva novina planirana je sesija u kojoj učesnici kursa učestvuju u dizajniranju obrazloženja zahteva za formiranje Jedinica za moždani udar u Srbiji a najbolja prezentacija se bira zajedničkim glasanjem u toku svečane večere. Posebno atraktivna biće sesija posvećena principima i problemima sekundarne prevencije moždanog udara, osmišljena po principu pro et contra diskusije, a koje će voditi kolege iz Društva mladih neurologa Srbije. Predavači su ličnosti koje godinama predano rade u oblasti cerebrovaskularnih bolesti, a uz interesovanje koje su mlađe kolege iskazale za Školu, ne sumnjamo da će kurs obilovati živim diskusijama i korisnim pitanjima. Posebno zadovoljstvo predstavlja najavljeno učešće kolega iz regiona, pa verujemo da će zajednički rad ali i druženje biti na obostrano zadovoljstvo kako i ne tako starih predavača tako i mladih neurologa – polaznika.

DNS

ŠKOLA
NEVOLJNIH POKRETA, Palić, 2012.

Prvog dana škole polaznici će imati prilike da se upoznaju sa osnovnim elementima etiologije, patogeneze, diferencijalne dijagnoze i terapijskog pristupa obolelima od Parkinsonove bolesti i drugih oblika parkinsonizma. Za drugi dan je predviđeno upoznavanje sa drugim tipovima nevoljnih pokreta kakvi su distonija, tremor, horeja, spinocerebelarne ataksije, mioklonus kao i drugim, ređim tipovima nevoljnih pokreta. Edukativne aktivnosti će obuhvatiti predavanja lekara sa posebnim interesom i iskustvom za bolesti nevoljnih pokreta, zatim video sesije prikaza slučajeva, kao i interaktivan deo programa u kome bi polaznici škole sami diskutovali fenomenologiju, diferencijalnu dijagnozu, dijagnostičke i terapijske postupke obolelih od različitih tipova nevoljnih pokreta. Predavanja, koja su predviđena za prepodnevni deo programa osmišljena su tako da predoče pre svega praktičan i pragmatičan pristup prepoznavanju, dijagnozi i terapiji različitih tipova nevoljnih pokreta. Pored video prikaza fenomenologije nevoljnih pokreta koji će biti prikazani tokom samih predavanja, u popodnevnom delu programa je predviđeno održavanje Video sesija nevoljnih pokreta tokom kojih će osim fenomenologije biti razmatrane dijagnostičke i terapijske dileme kod konkretnih, kako svakodnevnih, tako i ređih tipova nevoljnih pokreta. Teme video sesija će pratiti tematiku predavanja, odnosno prvog dana škole slučajevi će se odnositi na parkinsonizam, a narednog dana na ostale tipove nevoljnih pokreta. U večernjim satima je predviđen neformalniji deo programa u kome će se polaznici škole takmičiti u znanju iz nevoljnih pokreta, ponovo pomoću prikaza zanimljivih slučaja.