EDUKACIJE
Škole Društva neurologa Srbije
Već od osnivanja Društva mladih neurologa jedan od prvih postavljenih ciljeva bio je redovno održavanje škola za mlade neurologe, sa temama koje bi odražavale interes članova, ali i aktuelne tokove neurologije.
ŠKOLA
Repetitorijum: najčešći simptomi i sindromi u neurologiji - I deo
XI Škola Društva mladih neurologa Srbije
Naziv Škole: “Repetitorijum: najčešći simptomi i sindromi u neurologiji - I deo”
Rukovodilac Škole: prof. dr Marina Svetel
Datum održavanja: 01 - 02.12.2023.
Mesto održavanja: Velika terasa, Palić, Srbija
Centralni i periferni nervni sistem mogu oštetiti vaskulni, metabolički poremećaji, degenerativne bolesti, traume i tumori, a njihovu funkciju mogu narušiti i toksini ili imunoski posredovana oboljenja.
Bez obzira na uzrok, bolesti se nekada mogu oglasiti vrlo sličnim simptomima.
Posedujući znanja o osnovnim anatomskim strukturama, njihovim odnosima i vezama u centralnom i perifernom nervnom sistemu, njihovoj fiziološkoj ulozi i mogućim posledicama oštećenja različitih delova nervnog sistema, mladi lekari treba da odgovore na pitanje gde se nalazi oštećenje i šta bi mogao da bude etiološki uzročnik bolesti.
Ovaj seminar biće mali repetitorijum koji će ove godine podsetiti neurologe na osnovne simptome i sindrome vezane za bolesti kranijalnh nerava, kičmene moždine, perifernog nervnog sistema i mišića, kao i bolesti cerebeluma i ekstrapiramidnog sistema (hipokinetski poremećaji).
Uz kratko podsećanje na anatomiju i fiziologiju odgovarajućih delova centralnog i perifernog nervnog sistema biće izdvojeni oni simptomi sa kojima se neurolog najčešće sreće i koji predstavljaju najveći problem u svakodnevnoj praksi.
U okviru bolesti kranijalnih nerava biće govora o gubitku vida (akutni, hronični, jednostran ili obostrani gubitak vida), jednostranom ili obostranom oštećenju facijalisa, bolnim kranijalnim neuropatijama, bulbarnoj i pseudobulbarnoj paralizi i razlozima za oštećenje multiplih kranijalnih nerava. U delu posvećenom kičmenoj moždini biće definisano šta su sindromi kičmene moždine kao i koje su to najčešće lezije kičmene moždine.
Ekstrapiramidni sindromi će biti usmereni ka hipokinetskim sindromima, sa razmatranjem kliničkih testova, kao i dopunskih procedura u diferencijalnoj dijagnozi uz osvrt na najčešće diferencijalno dijagnostičke dileme.
Bolesti cerebeluma će obuhvatiti etiologiju i klasifikaciju cerebelarnih sindroma, kao i njegovu kliničku anatomiju. Oboljenja perifernog nervnog sistema će se analizirati kroz najčešće polineuropatske sindroma, kao i sindrome oštećenja neuromišićne spojnice i mišića.
Polaznici će, pre svega kroz veliki broj prikaza slučajeva, dobiti algoritme za prepoznavanje i diferencijalnu dijagnozu najčešćih simptoma i sindroma u neurologiju. Iako ovakav pristup problemima deluje suviše pojednostavljeno, smatramo da će biti dobra osnova za dalju nadogradnju znanja. Ciklus koji je do sada bio posvećen velikim oblastima u neurologiji će stoga biti nakratno prekint, kako bismo se podsetili onoga što deluje prepoznatljivo, a što ćemo u ovoj školi ponoviti.
Rukovodilac Škole,
prof. dr Marina Svetel

Prijava za
Repetitorijum: najčešći simptomi i sindromi u neurologiji - I deo
je završena.
Prezentacija Škole
Repetitorijum: najčešći simptomi i sindromi u neurologiji - I deo
Web prezentacija Škole
na sledećem linku
Program Škole
Repetitorijum: najčešći simptomi i sindromi u neurologiji - I deo
Preliminarni program Škole
na sledećem linku